Rock backing E-pentatonban
A szerzői jogi állásfoglalások a központi honlap Szerzői jogok című fejezetében tanulmányozhatók.
You can read copyright statements in the chapter Copyright.
Először hallgassunk bele a backing track-be:
Aki esetleg nem tudná: a backing track teljes zenei értékű háttérzenét jelent, amelyből azonban legtöbbször hiányzik 1 zenei szólam, ez tipikusan lehet ének vagy szólógitár, vagy lényegében bármelyik szólam. Így a backing track kiválóan alkalmas lehet konkrét dal hangszerspecifikus kigyakorlására vagy improvizációhoz.
Ebből a sajátos zenei formából a központi, szólógitáros honlapon külön fejezetcsomag található.
Bevallom őszintén: fogalmam sincs, hogy miként került hozzám ez a backing track. Terjedelmes zenei gyűjteményem böngészése közben szinte véletlenül akadtam rá erre a kiváló riff-et tartalmazó zenei darabra.
Aki esetleg nem tudná: a riff a könnyűzenében előforduló, legtöbbször bevezető zenei motívum, amely aztán vagy megismétlődik a zenében vagy nem.
A riff, vele persze a dal szinte tiszta E-moll pentatonban dübörög, amelynek szabványos skálaszerkezetei a következők:
A riff, vele a dal lejátszása a sebesség miatt határozottan nehéz, ezért én a dalt már haladó szintre helyeztem. További érdekesség, hogy a riff-témát egyszerre viszi a szólógitár és a basszusgitár. Íme annak lejátszható kottája:
A letölthető, .rar-ba csomagolt, .mus kiterjesztésű kotta a Finale Notepad 2003 ingyenes alapszintű kottaszerkesztő programmal nyitható meg és játszható le. A program telepítője elérhető a központi honlap Letöltések és hasznos anyagok című fejezetében.
A dal többi részét Sipos Emese művésznő nagyobbrészt fülre szedte le, amely egy adott szint felett az elvárt, szolfézs-, azaz hallásfejlesztő gyakorlatok része.
Láthatjuk, hogy a sablon violinkulcsban került lejegyzésre, amely a Kottakonvertálás című fejezet összefüggéseinek megértése után basszusgitáron is könnyen feldolgozható lesz.