Kíséretek kvintekkel
A könnyűzenén belül létezik több olyan stílus is, amelyeket nem lehet vagy nem ízléses egyszerű basszusdöcikkel lekísérni. Tipikusan ilyenek a túl lassú és a túl gyors dalok, például:
-
lassú country,
-
keringő,
-
gyors mulatós,
-
stb.
Ezen stílusoknál persze már az is elég, ha az akkordok alaphangjait pengetjük be, de lehetőségünk van ezt a monoton basszuskíséretet kiszínezni. A legegyszerűbben ezt úgy tehetjük meg, hogy az alaphang bejátszása után (ha van erre időnk) bejátsszuk annak kvintjét is. Nézzük meg az alábbi felvételt:
A Fonográf - Széllel szemben című száma remek példa erre. A dal leginkább a lassú country stílusához áll a legközelebb. Ha a dalban csak az alaphangot játszanám be, úgy a dal basszusmenete eléggé monotonra sikerülne, ennek elkerülésére bejátszom az akkord-alaphangok kvintjeit is.
Először nézzük meg mind a 12 hang kvintjét, amelyeket egyébiránt már villámgyorsan felvázoltunk a központi honlap Mi is a zene? - I. rész - A hangközök című fejezetében!
Mivel a standard (kvart)hangolású basszusgitáron egy kvint hangköz technikailag mindig így néz ki (optimális ujjrend 1-3)...
...ezért a fenti globális zeneelméleti táblázatot gitárcentrikusan már képesek vagyunk értelmezni; eszerint az F kvintje valóban C, mert:
Tehát ha mindig vesszük az alaphang kvintjét, akkor már nem lövünk a kíséretben mellé.
A kvintlépkedés nemcsak hangmagasságban felfelé, hanem lefelé is megvalósítható. Tipikus példa erre az E húr 5. fekvéses A hangja, amelyet kvintje, E hang irányában lefelé is tudunk léptetni:
Ezt szintén kihasználom a fenti dalban.
A tükörkép segítségével felállítható egy általános technikai szabály:
-
a felső kvint az alaphang feletti húron 2-vel jobbra található (jobbkezeseknél),
-
az alsó kvint pedig pontosan az alaphang alatt.
Például D esetében, amelynek kvintje A:
(Itt most nem bonyolítom tovább a zeneelméletet azzal, hogy egy másik referenciára is hivatkozok, nevezetesen míg az A a D hang alsó kvintje, addig a D az A felső kvartja.)
Természetesen kihasználhatjuk az üres húrok adta lehetőségeket is, hiszen a kvintváltásos sémát D esetében lehet így is játszani: